fbpx
NAJLEPSZA SZKOŁA BUDOWLANA W POLSCE
Godło Polski

Dzień Nauki Polskiej 2022 – Edycja I

Dzień Nauki Polskiej to fantastyczna okazja, żeby przybliżyć naszym uczniom sylwetki wybitnych Polaków. Ma na celu upamiętnienie dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy.

To święto ma rangę państwową i zostało wyznaczone na datę 19 lutego, czyli w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Każdego roku pragniemy stworzymy naszą szkolną bazę wybitnych Polaków. W tym roku są nimi: Jan Czochralski, Mikołaj Kopernik, Marian Rejewski, Hugo Steinhaus, P. E. Strzelecki, Lech Trzeciakowski. W kolejnych latach będą to inni zasłużeni Polacy.

Pewnym kluczem do wyboru w danym roku zasłużonego Polaka powinna być okrągła rocznica jego urodzin, śmierci, czy wynalezienia (zastosowania) przełomowego wynalazku.

W tym roku ,,Dzień Nauki Polski” odbył się w sposób stacjonarny i on-line.

Z uzyskanych informacji należy zaznaczyć wysokie zaangażowanie matematyków.

Pan Sebastian Borkowski wraz z Panią Iwoną Czechowicz przybliżyli naszym uczniom postać Mariana Rejewskiego. Działo się to na lekcjach informatyki poprzez tworzenie uczniowskich prezentacji multimedialnych na bazie otrzymanych materiałów. Uczniowie otrzymali e-broszurę o Marianie Rejewskim oraz linki do stron internetowych. Akcja trwała przez cały tydzień.

Z kolei Pani Honorata Ostrowska, która się mocno zaangażowała w projekt pisząc w imieniu matematyków poinformowała, że nauczyciele przybliżali uczniom na lekcjach postać Hugo Steinhausa, polskiego matematyka, którego w 2022 r. przypada 50. rocznica śmierci.

Pani Kamila Krzesińska, nauczycielka geografii zorganizowała interesujący konkurs dla młodzieży o Mikołaju Koperniku. Na ten temat można więcej poczytać w tym miejscu:

Mikołaj Kopernik – Dzień Nauki Polskiej 2022

Inny nauczyciel, Pan Krzysztof Żółtowski zajął się przybliżeniem postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Nauczyciel historii, Pan Mateusz Hurysz dla swoich klas polecił materiał o współczesnym historyku Lechu Trzeciakowskim. Zaś w ogłoszeniu dla uczniów całej szkoły przekazał link do strony o Janie Czochralskim, genialnym naukowcu. Był pewien odzew. Mianowicie uczennica Julia Zagrodnicka z klasy G1 A2 przesłała do nauczyciela ciekawostkę o Janie Czochralskim, zaś Hubert Kubiak z tej samej klasy wykonał filmik.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym nauczycielom za włączenie się w akcję popularyzowania polskich naukowców w tej I edycji szkolnej.

Mateusz Hurysz,

Koordynator ,,Dnia Nauki Polski” – Edycja I w ZSB nr 1

najnowsze
artykuły