Sto lat temu rozpoczęła działalność polska szkoła budowlana w budynku przy ulicy Rybaki 17. Czasem pojawia się tez inny adres. Na budynku szkoły od strony podwórza ciągle jeszcze jest lampa z nazwą ulicy Łąkowej i numerem 11.
Przygotowując się do jubileuszu szkoły zaglądaliśmy do naszego szkolnego archiwum, odwiedziliśmy Archiwum Państwowe w Poznaniu, przynosili też swoje pamiątki nasi absolwenci. Wszystkie te dokumenty i pamiątki wiele mówią o dawnych latach, początku szkoły, nauczycielach i uczniach. Mówią też o zwykłej codzienności.
Dla tych co będą przygotowywać kolejny jubileusz przygotowaliśmy kapsułę czasu. W specjalnej skrzynce zostały umieszczone listy „dyrektora do dyrektora”, „ nauczycieli do nauczycieli”, „uczniów do uczniów”. Zostało też przygotowane przesłanie dla tych, którzy będą się zajmować utrzymaniem budynku. Do kapsuły włożyliśmy też przygotowane przez uczniów informacje o klasach, plany lekcji, arkusze egzaminacyjne, nawet sprawdzian. To z takich szkolnych rzeczy. W kapsule znalazły też miejsce narzędzia pracy naszych techników, przybory do pisania i kreślenia – ołówek i długopis, linijka i ekierki. Zostały również włożone przedmioty pozwalające na sprawienie sobie drobnych przyjemności – kawa, herbata, herbatniki, perfumy.
A ponieważ ta kapsuła została przygotowana na okoliczność stulecia szkoły, to umieściliśmy w niej materiały przygotowane specjalnie na stulecie – publikację okolicznościową przypinkę.
Kapsuła została umieszczona w przyziemiu w sąsiedztwie pracowni sztukatorstwa kamieniarstwa. Informuje o tym specjalna tablica wykonana przez Olę Marciniak z klasy IIICt.
W piątek 29 marca odbyła się uroczystość wmurowania kapsuły i tablicy. Na początek w auli spotkali się przedstawiciele społeczności szkolnej – dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i pracownicy administracji i obsługi. Kapsuła została zapakowana i symbolicznego zamknięcia dokonał dyrektor szkoły – Krzysztof Kubiak. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na miejsce wmurowania kapsuły.
Kapsuła została umieszczona w specjalnie przygotowanej wnęce – a następnie Krzysztof Kubiak dyrektor szkoły, Dorota Rajewska-Durniewicz nauczyciel, Amadeusz Izydorek – uczeń i Halina Nitka – przedstawiciel administracji i obsługi nałożyli zaprawę na tablicę pamiątkową, a sama tablica została wmurowana w ścianę portalu.
Pomysłodawcą kapsuły czasu i organizatorem piątkowej uroczystości była Pani prof. Dorota Rajewska-Durniewicz.