fbpx
NAJLEPSZA SZKOŁA BUDOWLANA W POLSCE
Godło Polski

Wiosna 2022 już jest z nami!!!!

Pierwszy dzień wiosny to symboliczny moment, w którym zima odchodzi w niepamięć. Wraz ze zmianą pory roku, zmienia się również nasze nastawienie do życia. Pomimo trudnych czasów, cieszymy się na cieplejsze dni, mając nadzieję, że wraz ze zmianą pogody, ulegnie poprawie również sytuacja za naszą wschodnią granicą.

Wiosna meteorologiczna (obejmuje miesiące: marzec, kwiecień i maj).

Wiosna meteorologiczna, nazywana również wiosną termiczną nie ma jednej konkretnej daty. Po prostu jest to okres, w którym średnia dobowa temperatura waha się w granicach od 5 °C do 15 ° C. Często pokrywa się z wiosną fenologiczną, podczas której rośliny budzą się do życia i rozpoczynają swoją wegetację. Można wówczas zaobserwować, jak zakwitają pierwsze przebiśniegi, pierwiosnki i krokusy.

DOLINA CHOCHOŁOWSKA

Wiosna astronomiczna: 20 marca, godz. 16.33


Wiosna astronomiczna w tym roku zawitała do nas jako pierwsza. Jej data jest jednak zmienna. To kiedy rozpoczyna się pierwszy dzień wiosny według astronomii, zależy od wędrówki Słońca po ekliptyce. Za początek wiosny astronomicznej uznaje się dzień równonocy wiosennej, podczas której długość nocy i dnia są niemal identyczne, a słońce pada prostopadle na równik.

Wiosna kalendarzowa 21 marca


W przeciwieństwie do astronomicznej, ma stałą datę i określa symboliczny moment, w którym według kalendarza kończy się zima.


Polacy uznają to za ważny moment i świętują pierwszy dzień wiosny m.in. poprzez topienie Marzanny. Zwyczaj ten polega na moczeniu w rzece lub jeziorze pięknie ozdobionej kukły ze słomy, która symbolizuje mijającą zimę. Jeżeli jednak decydujemy się to zrobić, musimy pamiętać, aby później po sobie posprzątać. Pozostawienie Marzanny w zbiorniku wodnym może poskutkować otrzymaniem mandatu.
Gaik to obchód dziewczyn, najczęściej nastolatek i małych dziewczynek, czasem można się spotkać, że także młodzi chłopcy uczestniczą w tym obchodzie. Osoby te w ręku trzymają gałązkę sosny lub całego iglaka. Z reguły jest ona przystrojona w różne wstążeczki, kwiaty, dzwonki i świecidełka. Tak ustrojone drzewko obnosi się po wsiach śpiewając przy tym piosenki.
Bardzo znaną i rozpowszechnioną tradycją są „wiosenne” wagary. Jest to najmłodszy zwyczaj. Jest to na pewno ulubione święto każdego ucznia oraz studenta. W ten dzień także większość nauczycieli patrzy trochę przychylniejszym okiem na wagarujących, ale tylko ten jeden dzień w roku.
Wiosna to także czas porządków, nie tylko w mieszkaniu ale także w życiu. Najpierw przygotowujemy się na święta Wielkiej Nocy, a następnie na przybycie lata. A latem trzeba się cieszyć słońcem, a nie sprzątać. Dosyć popularnym i kreatywnym sposobem na spędzenie pierwszego dnia wiosny jest spacer po pobliskim parku lub lesie oraz szukanie pierwszych oznak tego, że przyroda budzi się do życia, a wiosna powoli zastępuje miejsce zimy.

Poza tym warto pamiętać, że w pierwszy dzień wiosny, 21 marca, wypadają również:

  • Światowy Dzień Zespołu Downa
  • Międzynarodowy Dzień Poezji
  • Światowy Dzień Lasu
  • Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Zwyczaje wiosenne na świecie.

HISZPANIA

Hiszpanie mają swoje święto wiosny zwane Las Fallas. Są to często postaci znanych osób, przedstawione w zabawnych pozach lub sytuacjach. Na zakończenie zabawy kukły są ceremonialnie palone. W tym samym czasie organizuje się pokazy sztucznych ogni i fajerwerków, dlatego też dzień ten nazywany jest czasami dniem ognia.

SZWAJCARIA

W Szwajcarii święto wiosny organizuje się w chwili, gdy na drzewach i w ogrodach pojawiają się pierwsze kwiaty. Kulminacją święta wiosny w Szwajcarii jest palenie wielkich ognisk i wrzucanie do nich postaci zimowego bałwana. Dla lepszej zabawy, w bałwanie ukrywa się przeróżne łatwopalne substancje, a czasem środki wybuchowe, pamiętając o środowisku i bezpieczeństwie uczestników.

JAPONIA

Japońskie powitanie wiosny łączy się ze świętem kwiatów noszącym nazwę – Hanami. Święto to opiera się na podziwianiu piękna kwiatów kwitnącej wiśni. Jest to święto symbolizujące życie i jego krótkotrwałość. Podczas tego święta ludzie spotykają się w przygotowanych wcześniej miejscach pod kwitnącymi drzewami wiśniowymi.

TAJLANDIA

KAMBODŻA

W Tajlandii oraz Kambodży pierwszy dzień wiosny wypada w tym samym czasie co Nowy Rok. Urządza się wówczas festiwale wody, która symbolizuje zmycie grzechów i nowy początek.

KANADA

Kanadyjczycy mają również swoje święto poświęcone wiośnie i kwiatom, zwłaszcza jednemu z nich – tulipanowi. Kanadyjskie święto tulipanów przypada w okolicach maja. Organizowane wówczas festiwale kwiatowe są największymi na świecie.

STANY ZJEDNOCZONE

Amerykanie czekając na wiosnę pilnie przyglądają się najsłynniejszemu na świecie świstakowi. Zwierzak, któremu na imię Phil, mieszka w swej norze w mieście Punxsutawney w Pensylwanii. Cała tajemnica polega na tym, że gdy Phil wychodzi po raz pierwszy z nory i nie zobaczy swojego cienia, jest znakiem, że wiosna tuż tuż. Gdy jednak zobaczy cień i przestraszony cofnie się do nory, można mieć pewność, że zima będzie długa i ciężka. Jedną z dziwniejszych tradycji wiosennych w USA, jest palenie skarpetek w połowie marca. Ma to
symbolizować rozpoczęcie nowego sezonu rekreacyjnego oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu.

BALI (INDONEZJA)

Balijczycy świętują wiosnę w tym samym czasie co Nowy Rok. Zabawa trwa kilka dni i zaczyna się przed równonocą. Mieszkańcy wyspy dokonują rytuału oczyszczenia w lokalnych rzekach lub na plażach. Następnie dokonuje się egzorcyzmów i wypędzenia złych duchów. W tym czasie organizuje się pochody z przygotowanymi wcześniej figurami i postaciami mającymi odstraszać złe duchy. Głównym świętem początku wiosny i Nowego Roku jest Nyepi – Dzień Ciszy. Jest to najważniejsze dla Balijczyków święto. Podczas Nyepi ludzie pozostają w domach by ustrzec się przed demonami. Wyłączony zostaje prąd, TV i Internet. Cała wyspa zamiera. Nie działają nawet lotniska i porty.symbolizować rozpoczęcie nowego sezonu rekreacyjnego oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu.

INDIE

Hindusi witają wiosnę w święto zwane Holi. Jest to niezwykły festiwal kolorów. Święto to organizuje się zaraz po pełni księżyca w marcu. Pierwszym dniem święta jest palenie Holika, podczas którego pali się wielkie ognie, mające symbolizować pokonanie zła i zwycięstwo dobra. Chwila ta jest pełna tańców, śpiewów i muzyki. Faktyczne obchody święta Holi rozpoczynają się dnia następnego. Tradycją jest walka na kolory. Uczestnicy zabawy obsypują się kolorowym pyłem, a następnie polewają wodą. Dzięki tej tradycji tłumy ludzi wyglądają bajecznie. Wszyscy spowici są w przeróżne, jaskrawe barwy.

WIOSNA W SERCACH!!!

najnowsze
artykuły


Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library 'intl.so' (tried: /opt/cpanel/ea-php84/root/usr/lib64/php/modules/intl.so (libicuio.so.69: cannot open shared object file: No such file or directory), /opt/cpanel/ea-php84/root/usr/lib64/php/modules/intl.so.so (/opt/cpanel/ea-php84/root/usr/lib64/php/modules/intl.so.so: cannot open shared object file: No such file or directory)) in Unknown on line 0