Irlandczycy świętują Boże Narodzenie podobnie jak Brytyjczycy i Amerykanie, ale mają też wiele własnych tradycji i zwyczajów, a przybliżyła nam je podczas zajęć online Pani Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej.
W języku irlandzkim Boże Narodzenie to „Nollaig”, a Święty Mikołaj znany jest jako „Daidi na Nollag”.
Świątecznym rarytasem w Irlandii jest przede wszystkim owocowe ciasto pokryte marcepanem i udekorowane lukrem. Inny przysmak to wołowina, gotowana z cukrem, przyprawami i jagodami. Kiedyś był to sposób na zachowanie mięsa. Dzisiaj tradycja ta jest kontynuowana i ma swoje miejsce na stole obiadowym w domach na całej wyspie.
Bardzo ważny dla Irlandczyków jest drugi dzień świąt, czyli Boxing Day. W tym dniu odbywają się mecze piłki nożnej i wyścigi konne.
Pani Justyna wspominała również o Dniu Strzyżyka (Wren Day), zwyczaju, którego początki sięgają czasów starożytnych. W tym dniu młodzi mężczyźni chodzą w przebraniu od domu do domu i śpiewają rymowanki o strzyżyku. Czasami towarzyszą im skrzypce, akordeony, harmonijki i rogi.
Święto Trzech Króli jest obchodzone w niektórych miastach jako „Nollaig na mBean” lub „Boże Narodzenie kobiet”. Tradycyjnie kobiety mają wówczas dzień wolny, a mężczyźni zajmują się pracami domowymi i gotowaniem!
Uważa się także, iż bożonarodzeniowa tradycja wieszania na drzwiach wieńca z ostrokrzewu pochodzi właśnie z Irlandii, ponieważ była to roślina obficie występująca na wyspie w grudniu.