Zapoczątkowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, po raz piąty w Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Po m. in. „Panu Tadeuszu”, „Zemście” czy „ Lalce”, tym razem było to „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Sienkiewiczowskiego, który został ustanowiony w związku ze 170. Rocznicą urodzin i 100. Rocznicą śmierci pisarza. „ Quo vadis” można było usłyszeć w całym kraju, w kilkuset miejscowościach, a nawet i za granicą. W bibliotekach, domach kultury, parkach, na ulicach, ale także i w szkołach, również i w naszej.
Na przerwach, w czwartek 8 i 9 grudnia, na korytarzach ZSB 1 można było przenieść się do starożytnego Rzymu, czasów cesarza Nerona. W podróż tę zabrała nas klasa IIC z pomocą kilku uczniów z innych klas. Na zajęciach teatralnych, pod przewodnictwem prof. Przemysława Dudy, przez kilka miesięcy trwały przygotowania do występów. Z lekcji na lekcję powstawała, własnoręcznie wykonywana przez nas scenografia, która w jak największym stopniu przybliżyć miała antyczny klimat Rzymu. I tak oto z pomocą pana Marcina Galasa przy bibliotece powstał dziedziniec Forum Romanum – miejsce m. in. Wielkiego pożaru, a w siłowni Koloseum, miejsce męczeństwa, prześladowań i mordu chrześcijan.
Pomimo nieustannie odklejających się plakatów i nagłej choroby odtwórców ról, daliśmy radę. Poprzebierani w białe prześcieradła i obrusy, z liśćmi laurowymi we włosach wśród rzeźb z pracowni renowacji architektury, z uczniów liceum przeobraziliśmy się w Rzymian z krwi i kości. Było to dla nas nowe i ciekawe doświadczenie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkoła również przyłączy się do Narodowego Czytania.
Zuzanna Lipa, II C