Wpisując się w szereg szkolnych uroczystości związanych ze 100-leciem odsyskania niepodległości przez Polskę i ze 100-leciem wybuchu Powstania Wielkopolskiego, uczniowie klasy 1B i 4TC, 6 i 8 listopada byli w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM, gdzie obejrzeli wystawę „Żołnierze kajzera w przededniu powstania wielkopolskiego…Niemiecki garnizon w Poznaniu podczas I wojny światowej 1914-1918”.
Dzięki wystawie uczniowie poznali życie poznańskiego garnizonu u schyłku pruskiego panowania, czyli w okresie I wojny światowej. Mogli zobaczyć na niej fotografie, pocztówki, dokumenty oraz militaria pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: dra Macieja Kowalczyka i Macieja Ziąbki.
Prezentowane eksponaty złożyły się na obraz codziennego życia niemieckich żołnierzy (wśród których byli również Polacy) w Poznaniu, ważnej pruskiej twierdzy na wschodnich rubieżach Drugiej Rzeszy, w latach 1914-1918.
Warto przypomnieć, że żołnierze kajzera to Polacy urodzeni w Wielkopolsce, na Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach, którzy byli obywatelami Cesarstwa Niemieckiego i podlegali obowiązkowi służby wojskowej. W 1914 roku ubrano ich w mundury w kolorze feldgrau, na głowy wciśnięto pikielhauby i wysłano na wojnę.
Jeszcze w XIX wieku pod niemieckim sztandarem toczyli krótkie i bezsprzecznie zwycięskie wojny z Danią, Austrią i wreszcie z Francją, choć nie wszystkim się to opłaciło. Dzielne czyny polskich poborowych i niewdzięczność zaborcy opisał Henryk Sienkiewicz w noweli z 1882 roku pt. „Bartek zwycięzca”.