Dnia 19 marca klasa 1AL2 miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w lekcji outdoorowej w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Wyjście poza szkolne mury pozwoliło uczniom na praktyczne poznanie specyfiki pracy w archiwum oraz zanurzenie się w historię naszego miasta, regionu na nowy, fascynujący sposób.
Podczas zajęć uczennice i uczniowie mieli możliwość zapoznania się z tajnikami archiwistycznymi, takimi jak sposoby gromadzenia, konserwacji, digitalizacji oraz udostępniania archiwaliów do celów urzędowych, badań naukowych oraz potrzeb prywatnych.
Pani kustosz Beata Karwalska przybliżyła również historię i strukturę samego Archiwum oraz jego rolę w zachowaniu kulturowego dziedzictwa naszego kraju
To nie tylko lekcja historii, lecz także niezwykłe doświadczenie edukacyjne, które pozwoliło uczennicom i uczniom na bezpośredni kontakt z autentycznymi źródłami historycznymi. Dzięki temu wyjściu poza tradycyjną salę lekcyjną, uczniowie mogli lepiej zrozumieć i docenić znaczenie zachowania dokumentów dla przyszłych pokoleń oraz zrozumieć wagę pracy archiwistów w tym procesie.
Adrian Wyrwał