W dniach od 8 do 13 kwietnia grupa młodzieży Zespołu Szkół Budownictwa Nr 1 z Bursy Szkolnej nr 2 i przebywała w Krefeld koło Düsseldorfu i uczestniczyła w trzeciej części polsko-niemieckiego projektu „Tramwajem przez miasto”.
W czasie pobytu młodzi ludzie pod kierunkiem pedagogów z Polski i Niemiec przygotowali spektakl teatralno-wizualny pod tytułem „Bigos”.
Tematem przedstawienia była podróż w czasie między 1945 a 2015 rokiem. Co wydarzyło się w tym czasie w Krefeld? Jak wyglądało życie w Poznaniu w tym samym okresie? Skupiliśmy się na różnicach, które wynikały z odmiennej sytuacji politycznej i kulturowej Polski i Niemiec. Przedstawienie teatralne zostało uzupełnione scenami filmowymi oraz krótkimi formami tanecznymi i muzycznymi.
W uroczystej premierze uczestniczyła oficjalna delegacja z Poznania w składzie: dyrektor Zespołu Szkół Budownictwa Nr 1 p. Zbigniew Talaga, Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Bursy Szkolnej nr 2 p. Małgorzata Nawojczyk oraz Kierownik Bursy szkolnej Nr 2 p. Laura Filipiak.
Przedstawienie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem publiczności i stało się manifestacją polsko-niemieckiej solidarności i wzajemnego zrozumienia. Poprzez wspólnie spędzanie czasu młodzi ludzie uświadomili sobie jak wiele łączy i jak niewiele i dzieli. Mamy nadzieję iż, wspólne działanie będzie przyczynkiem do rozwoju solidarności i szerzenia tolerancji wśród młodych ludzi z Niemiec i Polski.
Projekt przygotowany został we współpracy z Bursą Szkolna Nr 2 w Poznaniu. Grupa polska pracowała pod opieką p. Magdaleny Megger oraz p. Natalii Jaszczak.
Organizacja spotkania było możliwa dzięki finansowemu wsparciu ze strony PNWM – „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”, która jest organizacją międzynarodową powołaną przez rządy RP i RFN w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży.
[video_embed maxwidth=”560″][/video_embed]