Władysław Anders
„Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy
wszystko co nas łączy w pracy
i w walce o wolność i niepodległość Polski”
1 marca Nasza Szkoła obchodzi swoje święto, czyli Dzień Patrona. W tym roku było to wydarzenie wyjątkowe, gdyż minęło dziesięć lat odkąd otrzymaliśmy imię generała Władysława Andersa. Przypomnijmy, że dokładnie 1 marca 2008 roku odbyła się uroczystość nadania Szkole przy ulicy Rybaki 17 imienia tego Wielkiego Polaka. Uświetniła ją swoją obecnością nieżyjąca już generałowa Irena Anders.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się w auli szkolnej. Obecna była Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele i przedstawiciele klas. Po odśpiewaniu hymnu państwowego zabrzmiała najsłynniejsza pieśń związana z generałem Andersem – „Czerwone maki na Monte Cassino”.
Pan Dyrektor Krzysztof Kubiak w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na wartości, którym służył nasz Patron oraz podkreślił rangę święta szkolnej społeczności. Jako kolejny wystąpił gość, historyk z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, Pan Wojciech Lorek, który w niezmiernie interesujący i barwny sposób przybliżył życie i działalność Władysława Andersa. Na zakończenie uroczystości w auli uczennica klasy I ct Aleksandra Gajewska zaśpiewała żołnierską pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”.
W drugiej części obchodów uczniowie obejrzeli w salach lekcyjnych fragmenty filmu dokumentalnego „Generał polskich nadziei”, rozwiązali krzyżówkę i wykreślankę o generale Andersie oraz uczestniczyli w zabawie literackiej, polegającej na ułożeniu we właściwej kolejności strof patriotycznych wierszy z okresu II wojny światowej. Niespodzianką była wizyta w salach niedźwiadka Wojtka, w którego wcielił się uczeń klasy Ib Patryk Bogdan.
Ostatnim akcentem Dnia Patrona była wycieczka po Poznaniu śladami Generała i wydarzeń związanych z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości. Mimo panującego mrozu uczniowie chętnie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii.
Jubileuszowy Dzień Patrona na pewno zostanie zapamiętany jako wydarzenie pielęgnujące uczucia patriotyczne i okazja do utrwalenia wiedzy o Władysławie Andersie.