Na pewno każdy, kto znajdzie się w kwartale ulic Krakowska, Rybaki i Łąkowa w Poznaniu zauważy monumentalny gmach z czerwonej cegły. Gdyby mury potrafiły mówić, opowiedziałyby historię wielu pokoleń uczniów kształcących się w zawodach związanych z budownictwem.
Już pod koniec XIX wieku działała Prusko-Królewska Szkoła Budownictwa, której absolwentami byli również, choć w mniejszości, Polacy. Wśród nauczycieli znalazł się tylko jeden Polak – dr inż. Jan Rakowicz, późniejszy pierwszy dyrektor utworzonej krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w kwietniu 1919 roku, Państwowej Szkoły Budownictwa. Lata międzywojenne to czas kształcenia zawodowego kadr znających najnowsze technologie w budownictwie, dlatego powstała Stacja Doświadczalna Materiałów Budowlanych, działały dobrze wyposażone pracownie np. materiałoznawstwa, konstrukcji budowlanych, kreślarstwa, malarstwa, zapraszano na wykłady profesorów Politechnik z Warszawy i Lwowa.
Wojna i okupacja przerwały naukę, ale już w kwietniu 1945 roku, jako jedna z pierwszych szkół w Poznaniu, Liceum Budowlane wznowiło działalność. Na czele grona nauczycieli stanął przedwojenny wykładowca szkoły, konstruktor inż. Lucjan Ballenstedt. Trudne lata powojenne to nie tylko remont zniszczonego gmachu przy ul. Rybki, ale i nieustanne zmiany programów, specjalizacji kształcenia i nazw szkół. Zawirowania historyczne nie miały wpływu na wysoki poziom nauczania. Absolwenci Budowlanki zawsze byli cenionymi pracownikami, nierzadko właścicielami dobrze prosperujących firm.
Oczywiście życie ucznia nigdy nie ogranicza się do samej nauki. Przed wojną w Szkole działały chór i orkiestra, po wojnie również rozwijano zainteresowania artystyczne – muzyczne i aktorskie. Wychowano wielu pasjonatów żeglarstwa dzięki rejsom na należących do szkoły statkach, miłośnicy turystyki uczestniczyli w organizowanych wyjazdach.
Ostatnie lata wiążą się z dynamicznym rozwojem Budowlanki. Nowoczesne pracownie, zagraniczne praktyki, zajęcia na zaprzyjaźnionych uczelniach wyższych to nie jedyne atuty szkoły na Rybakach.
Zapraszamy wszystkich jej wychowanków do uczestnictwa w wielkim święcie – nasza Szkoła kończy w przyszłym roku 100 lat. Jesteśmy ciekawi Waszych wspomnień, opowieści o profesorskim gronie, koleżankach i kolegach. 6 kwietnia 2019 roku czeka na Was pokolenie uczniów urodzone w większości w XXI wieku.
Dokładnych informacji udziela sekretariat.