fbpx
NAJLEPSZA SZKOŁA BUDOWLANA W POLSCE
Godło Polski

Ważne majowe rocznice!!!!

  • Generał Władysław Anders – 50. rocznica śmierci

Władysław Anders związał swe życie ze służbą Polsce w szeregach jej armii, czego dał przykład podczas wojny z bolszewicką Rosją (za udział w tej kampanii został odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari), w wojnie 1939 roku, a przede wszystkim podczas epopei Armii Polskiej na Wschodzie i II Korpusu Polskiego w zaciętych walkach we Włoszech. Zmarł na emigracji w Londynie 12 maja 1970 r. W 50. rocznicę śmierci generała Władysława Andersa ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders w imieniu swoim i narodu polskiego złożyła wieniec na grobie ojca na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino.

  • 12 maja – 87. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

12 maja 2022r. przypada 87. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Był on wybitnym mężem stanu, współtwórcą odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, pierwszym w historii Marszałkiem Polski (w 1920 roku) oraz 2-krotym Premierem Polski (w latach: 1926-1928 i 1930). Jego postać wywarła decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczpospolitej. Jego śmierć 12 maja 1935 roku poruszyła głęboko wszystkich Polaków.

  • 13 maja – 40. rocznica zamachu na Papieża Jana Pawła II

13 maja 1981 r. doszło do zamachu na Papieża Jana Pawła II. Zamachowiec, Turek – Mehmet Ali Agca z odległości kilku metrów ugodził dwiema kulami Ojca Świętego, w brzuch i rękę, błogosławiącego z otwartego samochodu tłumy wiernych zgromadzonych na Placu Św. Piotra w Rzymie. Jan Paweł II został ciężko ranny. W tym roku mija 40. rocznica tego tragicznego wydarzenia.

 

Opracowanie: K. Krzesińska

najnowsze
artykuły

Rozmiar czcionki
Kontrast