Muzeum Rogala Świętomarcińskiego. – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

Muzeum Rogala Świętomarcińskiego.

muzeum-rogala-zsb1-poznan 004
muzeum-rogala-zsb1-poznan 003
muzeum-rogala-zsb1-poznan 005
muzeum-rogala-zsb1-poznan 006
muzeum-rogala-zsb1-poznan 007
muzeum-rogala-zsb1-poznan 0014
muzeum-rogala-zsb1-poznan 0012
muzeum-rogala-zsb1-poznan 0013
muzeum-rogala-zsb1-poznan 0011
muzeum-rogala-zsb1-poznan 0010
muzeum-rogala-zsb1-poznan 009
muzeum-rogala-zsb1-poznan 008
muzeum-rogala-zsb1-poznan 002
muzeum-rogala-zsb1-poznan 001

19 grudnia, klasa 2A wraz w wychowawcą , p. K.Krzesińską, odwiedziła  Rogalowe  Muzeum Poznania. Mieści się w zabytkowej, 500-letniej kamienicy, jednej z najlepiej zachowanych na całym Starym Rynku. Wystrój pochodzi ze złotej epoki dla miasta, czyli Renesansu. Poznańskie Rogale Świętomarcińskie to nazwa wyjątkowych, szlachetnych rogali z nadzieniem z białego maku, które od ponad 150 lat są najważniejszym poznańskim słodkim przysmakiem. . Dziś mają one status Chronionego Oznaczenia Geograficznego – mogą powstawać tylko w Wielkopolsce i to według ściśle określonej receptury. Usłyszeliśmy  legendę o powstaniu Rogali, poznaliśmy   ich składniki i recepturę.  Kilku śmiałków  uczestniczyło  w przygotowaniu Rogali pomagając Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Przez cały czas mówiono do nas w gwarze poznańskiej. Pyry, mela, szczun, kociamber, klapiok, laczki, bejmy to tylko niektóre z wyrazów poznanych na pokazie. W trakcie krótkiego filmu o historii miasta, muzeum i Powstaniu  Wielkopolskim, zajadaliśmy się świeżo upieczonymi rogalami. Na koniec nie ominął nas pokaz koziołków, oglądany z okien muzeum.Każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika.

Wizyta nastroiła nas bardzo pysznie i świątecznie.


 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com