Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w kontekście 100-rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w kontekście 100-rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

zsb1.poznan.pl 001
zsb1.poznan.pl 003
zsb1.poznan.pl 004
zsb1.poznan.pl 005
zsb1.poznan.pl 006
zsb1.poznan.pl 007

Co ma wspólnego dzień 10 grudnia z datą 27 grudnia 2018? Są to w tym roku dwa symptomatyczne wydarzenia. Na świecie każdego 10 grudnia świętuje się „Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka” na pamiątkę  uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej deklaracji praw człowieka w 1948 roku, a więc to już 70-rocznica. To też przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla. Z kolei w Polsce, a szczególnie w Wielkopolsce odliczamy dni do 100-rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W naszej szkole doszło do szczególnej akcji. Klasa 1 A pod kierunkiem swojego wychowawcy przeprowadziła happeningi na dwóch głównych przerwach. Wpierw o 10 30 ustawiła się na parterze i pokazywała wszystkim ważne hasła. Po stronie lewej na tablicach czarnych – pojęcia ukazujące ucisk Polaków w zaborze pruskim, a więc łamanie praw człowieka. Po prawej stronie na tablicach czerwonych – słowa kojarzące się z Powstaniem Wielkopolskim,  więc ostateczne pokonanie krzywd z niewoli narodowej. Na środku było hasło główne związane z datą 10 grudnia – to białe tablice. W ramach akcji wychowawca klasy Mateusz Hurysz zapraszał uczniów do zapoznania się z happeningiem  i rozdawał specjalnie przygotowanie na tą okazję ulotki. Podobnie stało się na kolejnej długiej przerwie o godzinie 13 10, tym razem na piętrze pierwszym. Podczas akcji towarzyszyła nam muzyka, m. in. melodia Imagine Johna Lennona.

Happening przyniósł zainteresowanie i co najważniejsze uświadomił społeczności szkolnej, jakim dniem jest w kalendarzu data 10 grudnia  i był niekonwencjonalnym elementem obchodów 100-lecie

Powstania Wielkopolskiego w Zespole Szkół Budownictwa Nr 1.

 

Koordynator akcji

mgr Mateusz Hurysz

 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com