XI Marsz Pamięci w Katyniu organizowany przez Stowarzyszenie MEMORAMUS – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

XI Marsz Pamięci w Katyniu organizowany przez Stowarzyszenie MEMORAMUS

IMG_0268 (zsb)
IMG_0258 (zsb)
IMG_0247 (zsb)
IMG_0239 (zsb)
IMG_0238 (zsb)
IMG_0234 (zsb)
IMG_0229 (zsb)
IMG_0222 (zsb)
IMG_0219 (zsb)
IMG_0218 (zsb)
IMG_0207 (zsb)
IMG_0200 (zsb)
IMG_0194 (zsb)
IMG_0280 (zsb)

W dniach 6- 11 kwietnia b. r., sześcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem, panią Katarzyną Zienkowicz, uczestniczyło w XI Marszu Pamięci organizowanym przez Stowarzyszenie MEMORAMUS. Swoją obecnością zaszczycili nas Wielkopolski Kurator Oświaty, pani E. Leszczyńska i wicekurator, pan Z. Talaga.

Celem wyjazdu było odwiedzenie miejsc związanych z polską historią. Odwiedziliśmy cmentarz w Katyniu i złożyliśmy hołd pomordowanym oficerom. Braliśmy udział w symbolicznym marszu młodzieży polskiej i rosyjskiej od stacji Gniezdowo do lasu katyńskiego.

Niezwykłym przeżyciem był pobyt na lotnisku Siewiernyj. Zwiedziliśmy także pobliski Smoleńsk, min. wspaniały Sobór Uspienskij.

Nasza podróż obejmowała również terytorium Łotwy. Tutaj zwiedzaliśmy Dyneburg, miasto nad Dźwiną. Z kolei na Białorusi wędrowaliśmy szlakiem A. Mickiewicza. Podziwialiśmy uroki niewielkiego Nowogródka, miasteczka, w którym poeta został ochrzczony, mieszkał z rodziną i pobierał nauki w szkole dominikańskiej. Trudno zapomnieć widok “pól zielonych” z Góry Mendoga I Kopca Mickiewicza.

Podróż na Wschód zakończyliśmy romantyczna wizytą nad jeziorem Świteź, uwiecznionym przez Mickiewicza w balladach “Świteź” i “Świtezianka”.

Przez kilka dni pokonaliśmy ponad 3100 km, ale podróż na zawsze pozostanie w pamięci, ponieważ mogliśmy “dotknąć historii”, wspominać Polaków, którzy swoje serce zostawili na Kresach.


 

 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com