Wycieczka do Muzeum Sztuk Użytkowych – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

Wycieczka do Muzeum Sztuk Użytkowych

zsb1.poznan.pl 003
zsb1.poznan.pl 004
zsb1.poznan.pl 005
zsb1.poznan.pl 006
zsb1.poznan.pl 007
zsb1.poznan.pl 008
zsb1.poznan.pl 009
zsb1.poznan.pl 0010
zsb1.poznan.pl 0011
zsb1.poznan.pl 0012
zsb1.poznan.pl 0013
zsb1.poznan.pl 0014
zsb1.poznan.pl 0015
zsb1.poznan.pl 0016
zsb1.poznan.pl 0017
zsb1.poznan.pl 0018
zsb1.poznan.pl 0019
zsb1.poznan.pl 001
zsb1.poznan.pl 002

17 oraz 18 grudnia 2019 roku 2 klasy – 2b oraz 1 G at wybrały się do Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Mieści się ono w Zamku Królewskim na Górze Przemysła w sercu Poznania

Muzeum zorganizowano opierając się na zbiorach rzemiosła artystycznego gromadzonego w poznańskich kolekcjach od połowy XIX stulecia w dużej mierze dzięki licznym darczyńcom. Zwiedzający mogą podziwiać stałą wystawę obejmującą około 2000 muzealiów w tym meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, stroje i dodatki. Wystawy prezentowane są w porządku chronologicznym: od średniowiecza do współczesności Na wieży widokowej znajduje się także punkt widokowy z którego rozpościera się widok na miasto.

Młodzieży najbardziej podobały się interaktywne elementy wystaw, które pomagają lepiej zrozumieć temat. Przykładem mogą być np. znajdujące się w sali renesansowej miejsca w którym można obejrzeć na słuchawkach film o historii szach oraz zegara. Są one stworzone w taki sposób, że ogląda się je łatwo i nie ma problemu ze zrozumieniem treści

Świetnym pomysłem też były stworzenie elementów, które wymagają zaangażowania takie jak np. zgadywanie zapachów związanych z daną epoką, porównanie ciężaru filiżanek wykonanych w różnych miejscach i z różnych materiałów lub kopie eksponatów, które każdy może dotknąć i przyjrzeć się im z bliska.

Najbardziej zapadły nam w pamięć obraz oraz hologram pieczęci znajdujące się w Sali Przemysła, ogromna kolekcja różnych broni z różnych zakątków świata zgromadzona w zbrojowni oraz wiele zachwycających eksponatów z epoki rokoka i klasycyzmu. Uwagę uczniów zwracała także kolekcja strojów powstałych od lat 80 XIX wieku do lat 60 XX w, tym bardziej, że w osobnej sali niektóre stroje z dawnych epok można było przymierzyć, z czego oczywiście chętnie skorzystali. Pokaz ten zwraca uwagę na przemiany, które dokonywały się w ubiorze w stosunkowo niewielkim czasie.

Nie żałujemy czasu spędzonego w muzeum, które były miłą odmianą od codzienności i okazją do poznania czegoś nowego.

 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com