Wmurowanie kapsuły czasu – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

Wmurowanie kapsuły czasu

zsb1.poznan.pl 001
zsb1.poznan.pl 003
zsb1.poznan.pl 006
zsb1.poznan.pl 0015
zsb1.poznan.pl 0016
zsb1.poznan.pl 0020
zsb1.poznan.pl 0026
zsb1.poznan.pl 0040
zsb1.poznan.pl 0041
zsb1.poznan.pl 0044
zsb1.poznan.pl 0046
zsb1.poznan.pl 0049
zsb1.poznan.pl 0051
zsb1.poznan.pl 0055
zsb1.poznan.pl 007
zsb1.poznan.pl 0010
zsb1.poznan.pl 0012
zsb1.poznan.pl 0038
zsb1.poznan.pl 0035
zsb1.poznan.pl 0027
zsb1.poznan.pl 0022
zsb1.poznan.pl 0024

Sto lat temu rozpoczęła działalność polska szkoła budowlana w budynku przy ulicy Rybaki 17. Czasem pojawia się tez inny adres. Na budynku szkoły od strony podwórza ciągle jeszcze jest lampa z nazwą ulicy Łąkowej i numerem 11.

Przygotowując się do jubileuszu szkoły zaglądaliśmy do naszego szkolnego archiwum, odwiedziliśmy Archiwum Państwowe w Poznaniu, przynosili też swoje pamiątki nasi absolwenci. Wszystkie te dokumenty i pamiątki wiele mówią o dawnych latach, początku szkoły, nauczycielach i uczniach. Mówią też o zwykłej codzienności.

Dla tych co będą przygotowywać kolejny jubileusz przygotowaliśmy kapsułę czasu. W specjalnej skrzynce zostały umieszczone listy „dyrektora do dyrektora”, „ nauczycieli do nauczycieli”, „uczniów do uczniów”. Zostało też przygotowane przesłanie dla tych, którzy będą się zajmować utrzymaniem budynku. Do kapsuły włożyliśmy też przygotowane przez uczniów informacje o klasach, plany lekcji, arkusze egzaminacyjne, nawet sprawdzian. To z takich szkolnych rzeczy. W kapsule znalazły też miejsce narzędzia pracy naszych techników, przybory do pisania i kreślenia – ołówek i długopis, linijka i ekierki. Zostały również włożone przedmioty pozwalające na sprawienie sobie drobnych przyjemności – kawa, herbata, herbatniki, perfumy.

A ponieważ ta kapsuła została przygotowana na okoliczność stulecia szkoły, to umieściliśmy w niej materiały przygotowane specjalnie na stulecie – publikację okolicznościową przypinkę.

Kapsuła została umieszczona w przyziemiu w sąsiedztwie pracowni sztukatorstwa kamieniarstwa. Informuje o tym specjalna tablica wykonana przez Olę Marciniak z klasy IIICt.

W piątek 29 marca odbyła się uroczystość wmurowania kapsuły i tablicy. Na początek w auli spotkali się przedstawiciele społeczności szkolnej – dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i pracownicy administracji i obsługi. Kapsuła została zapakowana i symbolicznego zamknięcia dokonał dyrektor szkoły – Krzysztof Kubiak. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na miejsce wmurowania kapsuły.

Kapsuła została umieszczona w specjalnie przygotowanej wnęce – a następnie Krzysztof Kubiak dyrektor szkoły, Dorota Rajewska-Durniewicz nauczyciel, Amadeusz Izydorek – uczeń i Halina Nitka – przedstawiciel administracji i obsługi nałożyli zaprawę na tablicę pamiątkową, a sama tablica została wmurowana w ścianę portalu.

Pomysłodawcą kapsuły czasu i organizatorem piątkowej uroczystości była Pani prof. Dorota Rajewska-Durniewicz.

 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com