Tydzień obchodów 80. rocznicy wybuchu II W. Ś. w ZSB Nr 1 [cz. 3] – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

Tydzień obchodów 80. rocznicy wybuchu II W. Ś. w ZSB Nr 1 [cz. 3]

2
3
4
5
6
7
8
9
10
1

W piątek, 27 września na dwóch długich przerwach chętni uczniowie utworzyli ,,Szkolny Łańcuch Pamięci” na wzór ,,Bałtyckiego Łańcucha Pamięci”.

Idea nawiązuje do trwających obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzień wcześniej uczniowie zostali poinformowani przez Samorząd Uczniowski o akcji. Na pierwszej długiej przerwie łańcuch mieli tworzy uczniowie liceum, a na drugiej długiej – technikum.

Bałtycki łańcuch żywych rąk to wydarzenie bezprecedensowe. Był to masowy protest mieszkańców krajów nadbałtyckich utworzony 23 VIII 1989 r., a więc w 50-tą rocznicę podpisania tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow o podziale stref wpływu w Europie. W 1989 r. żywy łańcuch utworzyło około 2 mln osób, liczył ponad 600 km i wiódł przez Litwę, Łotwę i Estonię. W roku 2009 wpisany został na listę UNESCO ,,Pamięć Świata’’.

Dla nas Polaków również ma on duże znaczenie, gdyż to właśnie nasz kraj padł pierwszą i największą ofiarę protokołu Ribbentrop – Mołotow. 

W tym miejscu dziękuję za pomoc Pani Magdalenie Fabian, Samorządowi Uczniowskiemu oraz uczennicą klasy 4 Ct i 2 A za realną pomoc. Zdjęcia robiła Anna Nowaczyk, uczennica klasy 2 B, za co również należą się podziękowania.

Mateusz Hurysz 

 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com