Uroczystość szkolna 1050 rocznicy chrztu Polski – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

Uroczystość szkolna 1050 rocznicy chrztu Polski

IMG_0273 (Kopiowanie)
IMG_0270 (Kopiowanie)
IMG_0267 (Kopiowanie)
IMG_0265 (Kopiowanie)
IMG_0262 (Kopiowanie)
IMG_0258 (Kopiowanie)
IMG_0256 (Kopiowanie)
IMG_0251 (Kopiowanie)
IMG_0250 (Kopiowanie)
IMG_0279 (Kopiowanie)
IMG_0276 (Kopiowanie)
IMG_0264 (Kopiowanie)

15.04 w auli naszej szkoły odbyła się uroczystość z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Klasa I ct pod kierunkiem pani Katarzyny Zienkowicz- Woźniak przygotowała scenki pt.”Wiara to jest jedyna”. W przedstawieniu gościnnie wystąpili uczniowie z klasy Iat i IIIc. Mogliśmy przenieść się w tajemnicze, mroczne, ale i fascynujące czasy średniowiecza. Przewodnikiem po nich był kronikarz Gall Anonim, który prowadził widzów przez historię pierwszych Piastów. Uczniowie klasy Ict wcielili się w role kapłanek, kapłanów, Siemomysła (ojca Mieszka), Dobrawy oraz Mieszka. Odegrali symboliczne scenki dotyczące pogańskich obrzędów( kult Światowida), dzieciństwa Mieszka, chrztu władcy, małżeństwa z Dobrawą i krzewienia wiary chrześcijańskiej. Aktorzy wystąpili w strojach nawiązujących do epoki, a rekwizyty i odpowiednia muzyka wprowadziły widzów w aurę wieków średnich.

Następnie uczniowie klas pierwszych wysłuchali wykładu pani profesor Barbary Ochowicz pt.” Wpływ chrztu na rozwój języka polskiego”. Pani Ochowicz w niezwykle interesujący sposób opowiedziała o języku naszych przodków oraz najważniejszych zabytkach języka polskiego. Wyjaśniła zawiłości gramatyczne dawnej polszczyzny, pochodzenie imion oraz omówiła rodzaje zapożyczeń z języka czeskiego.

To spotkanie z historią miało przede wszystkim skłonić do refleksji o tym, jacy my, Polacy jesteśmy po 1050 latach od przyjęcia chrztu oraz jak realizujemy misję zapoczątkowaną przez Mieszka.

 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com