Narodowe czytanie „ Quo vadis” – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

Narodowe czytanie „ Quo vadis”

zsb1.poznan.pl_84
zsb1.poznan.pl_77
20161208_100340 (Kopiowanie)
20161208_093549 (Kopiowanie)
zsb1.poznan.pl_82
zsb1.poznan.pl_80
zsb1.poznan.pl_54
zsb1.poznan.pl_49
zsb1.poznan.pl_43
zsb1.poznan.pl_41
zsb1.poznan.pl_63
zsb1.poznan.pl_59
zsb1.poznan.pl_57
zsb1.poznan.pl_38
zsb1.poznan.pl_37
zsb1.poznan.pl_36
zsb1.poznan.pl_28
zsb1.poznan.pl_23
zsb1.poznan.pl_15
zsb1.poznan.pl_14
zsb1.poznan.pl_2
zsb1.poznan.pl_65

Zapoczątkowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, po raz piąty w Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Po m. in. „Panu Tadeuszu”, „Zemście” czy „ Lalce”, tym razem było to „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Sienkiewiczowskiego, który został ustanowiony w związku ze 170. Rocznicą urodzin i 100. Rocznicą śmierci pisarza. „ Quo vadis” można było usłyszeć w całym kraju, w kilkuset miejscowościach, a nawet i za granicą. W bibliotekach, domach kultury, parkach, na ulicach, ale także i w szkołach, również i w naszej.

Na przerwach, w czwartek 8 i 9 grudnia, na korytarzach ZSB 1 można było przenieść się do starożytnego Rzymu, czasów cesarza Nerona. W podróż tę zabrała nas klasa IIC z pomocą kilku uczniów z innych klas. Na zajęciach teatralnych, pod przewodnictwem prof. Przemysława Dudy, przez kilka miesięcy trwały przygotowania do występów. Z lekcji na lekcję powstawała, własnoręcznie wykonywana przez nas scenografia, która w jak największym stopniu przybliżyć miała antyczny klimat Rzymu. I tak oto z pomocą pana Marcina Galasa przy bibliotece powstał dziedziniec Forum Romanum – miejsce m. in. Wielkiego pożaru, a w siłowni Koloseum, miejsce męczeństwa, prześladowań i mordu chrześcijan.

Pomimo nieustannie odklejających się plakatów i nagłej choroby odtwórców ról, daliśmy radę. Poprzebierani w białe prześcieradła i obrusy, z liśćmi laurowymi we włosach wśród rzeźb z pracowni renowacji architektury, z uczniów liceum przeobraziliśmy się w Rzymian z krwi i kości. Było to dla nas nowe i ciekawe doświadczenie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkoła również przyłączy się do Narodowego Czytania.

Zuzanna Lipa, II C


 

 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com