Kanon wielkopolskiej nowoczesności – inauguracja cyklu – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

Kanon wielkopolskiej nowoczesności – inauguracja cyklu

kwn

14 czerwca (wtorek) godz. 18.00
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
sala 1, wstęp wolny

Kanon wielkopolskiej nowoczesności to nowy projekt Biblioteki Raczyńskich poświęcony wielkopolskim ideom i wartościom. W popularny sposób pokazujemy naszych bohaterów: spółdzielców, bankowców, społeczników i filozofów, aby przypomnieć ich sposoby budowania społeczeństwa nowoczesnego, ale opartego na tradycji. Pragniemy skorzystać z pomysłów naszych poprzedników oraz sprawdzić, które z ich doświadczeń mogą być zastosowane współcześnie.

Zapraszamy do udziału szerokie grono odbiorców, by wspólnie przyjrzeć się historii Wielkopolski i Poznania pod zaborem pruskim w latach 1815-1918, a także podjąć próbę rozpoznania i rekonstrukcji etosu Wielkopolan, który formował się w okresie braku niepodległego państwa. W ramach cyklu odbędą się bezpłatne wykłady i powiązane z nimi spacery edukacyjne oraz wieńcząca tegoroczne działania wystawa.

 

Inauguracja projektu Kanon wielkopolskiej nowoczesności:

Wielkopolska bez Polski: pod zaborami. Wykład prof. Przemysława Matusika
14 czerwca (wtorek), godz. 18.00
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

Spacer edukacyjny:
Wielkopolski etos. Śladami Edwarda Raczyńskiego

18 czerwca (sobota) godz. 14.00
Zbiórka na Ostrowie Tumskim – przed głównym wejściem do katedry.
Prowadzenie: Karolina Dąbrowska.

Polskość i niemieckość pod pruskim zaborem. Wykład prof. Grzegorza Kucharczyka
29 czerwca (środa), godz. 18.00
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

Spacer edukacyjny:
Praca organiczna – przedstawiciele i związane z nimi miejsca
2 lipca (sobota), godz. 14.00

Zbiórka na dziedzińcu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Prowadzenie: Karolina Dąbrowska.

Kanon wielkopolskiej nowoczesności dotowany przez Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra to pierwsza część trzyletniego projektu Kanon wielkopolski, obejmującego przedsięwzięcia naukowe, wydawnicze, edukacyjne i popularnonaukowe.
Zakończenie planowane jest na 2018 r., w setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, dzięki któremu Wielkopolska, miejsce tworzenia się polskiej państwowości oraz  rozwoju pracy organicznej, wróciła w granice odradzającej Rzeczpospolitej.


6
7
8
9
1
2
3
4
5

10

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”

mhp2Web

 

 

 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com