Dzień Patrona – 1 marca 2018r. – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

Dzień Patrona – 1 marca 2018r.

dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 001
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 002
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 003
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 004
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 005
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 006
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 007
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 008
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 009
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 0010
dzien-patrona-zespol-szkol-budownictwa-nr1-poznan 0011

Władysław Anders
„Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy
wszystko co nas łączy w pracy
i w walce o wolność i niepodległość Polski”


1 marca Nasza Szkoła obchodzi swoje święto, czyli Dzień Patrona. W tym roku było to wydarzenie wyjątkowe, gdyż minęło  dziesięć lat odkąd otrzymaliśmy imię generała Władysława Andersa.  Przypomnijmy, że dokładnie 1 marca 2008 roku odbyła się uroczystość nadania Szkole przy ulicy Rybaki 17 imienia tego Wielkiego Polaka. Uświetniła ją swoją obecnością nieżyjąca już generałowa Irena Anders.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się w auli szkolnej. Obecna była Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele i przedstawiciele klas. Po odśpiewaniu hymnu państwowego  zabrzmiała najsłynniejsza pieśń związana z generałem Andersem – „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Pan Dyrektor Krzysztof Kubiak w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na wartości, którym służył nasz Patron oraz podkreślił rangę święta szkolnej społeczności. Jako kolejny  wystąpił gość, historyk z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, Pan Wojciech Lorek, który w niezmiernie interesujący i barwny sposób przybliżył  życie i działalność Władysława Andersa.  Na zakończenie uroczystości w auli uczennica klasy I ct Aleksandra Gajewska zaśpiewała żołnierską pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”.

W drugiej części obchodów uczniowie obejrzeli  w salach lekcyjnych fragmenty filmu dokumentalnego „Generał polskich nadziei”, rozwiązali krzyżówkę i wykreślankę o generale Andersie oraz uczestniczyli w zabawie literackiej, polegającej na ułożeniu we właściwej kolejności strof patriotycznych wierszy z okresu II wojny światowej. Niespodzianką była wizyta w salach niedźwiadka Wojtka, w którego wcielił się uczeń klasy Ib Patryk Bogdan.

Ostatnim akcentem Dnia Patrona była wycieczka po Poznaniu śladami Generała i wydarzeń związanych z odzyskiwaniem  przez Polskę niepodległości.   Mimo panującego mrozu  uczniowie chętnie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii.

Jubileuszowy Dzień Patrona na pewno zostanie zapamiętany jako wydarzenie pielęgnujące uczucia patriotyczne i okazja do utrwalenia wiedzy o Władysławie Andersie.


 
Komentarze
 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com