Narodowy program rozwoju czytelnictwa – Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu / XXI Liceum Ogólnokształcące / Technikum Budowlane / Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42 / ul. Rybaki 17 / 61 - 883 Poznań / 61 854 27 53 /

1408372303

 

Informacje ogólne

Nasza szkoła zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzymała pokaźne środki finansowe na zakup  nowych, interesujących książek do biblioteki.

Rusza Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa!

Otwarta książka w tle inne książkiFot. Photogenica

150 mln zł – tyle na zakupy książek dla bibliotek szkolnych wyda MEN do 2020 r.

Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o uruchomieniu wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” (2016-2020) w zakresie bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Bydgoszczy wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, przedłożone przez ministra edukacji narodowej.

Rozporządzenie umożliwi wdrożenie i wykonanie działań przewidzianych w 3. priorytecie „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe z budżetu państwa otrzymają organy prowadzące szkoły, szkoły za granicą i biblioteki pedagogiczne z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami).

Dokładnie chodzi o organy prowadzące: 1) szkoły publiczne i niepubliczne, 2) szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych, 3) publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne.

W zamian za udzielone wsparcie placówki te będą podejmowały działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

Podstawowym rezultatem zrealizowanych przedsięwzięć ma być zainteresowanie młodych ludzi czytaniem, które powinno im towarzyszyć w życiu dorosłym.

Wielkość środków przyznanych szkołom i bibliotekom pedagogicznym na zakup książek będzie zależeć od liczby uczniów uprawnionych do korzystania z bibliotek. Maksymalne wyniesie:

  • 2.480 zł dla małych szkół (do 70 uczniów);
  • 4.000 zł dla średnich szkół (od 71 do 170 uczniów);
  • 12.000 zł dla dużych szkół (od 170 uczniów);
  • 4.600 zł dla bibliotek pedagogicznych.

W przypadku szkolnych punktów konsultacyjnych będzie to: 1.600 zł (do 70 uczniów), 2.500 zł (od 71 do 170 uczniów), 4.500 zł (powyżej 170 uczniów).

W latach 2016-2020 na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) zostanie przeznaczone 150 mln zł z budżetu państwa (MEN). Warunkiem przyznania wsparcia będzie zapewnienie przez organy prowadzące szkoły i biblioteki pedagogiczne co najmniej 20 proc. wkładu własnego na realizację zakupów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej już realizuje inny, nakierowany na promocję czytelnictwa, program – „Książki naszych marzeń”. Zapewnia on środki na zakup książek do bibliotek szkolnych. Z programu „Książki naszych marzeń” w roku szkolnym 2015/2016 skorzysta ponad 10 tys. szkół podstawowych, a wnioskowana przez organy prowadzące kwota wsparcia z budżetu państwa to ponad 16 mln zł.

Dzisiaj wydane rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDZIECIE TUTAJ>>

Ostatnia Wieczerza - prezentacjapobierzWieża Babel - prezentacjapobierzZ pozoru kruche zimne stare lustro - prezentacjapobierzZaśnięcie NMP - prezentacjapobierzZłoty Deszcz - prezentacjapobierz

Nadchodzące i minione wydarzenia

Projekt edukacyjny “Anders znany i nieznany”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowaliśmy projekt edukacyjny poświęcony naszemu Patronowi „Anders znany i czytaj dalej >>

Wystawa

Wystawa prezentująca działania podejmowane w bibliotece szkolnej  

Narodowe czytanie „ Quo vadis”

Zapoczątkowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, po raz piąty w Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Po czytaj dalej >>

Projekt: „Anders znany i nieznany”

Celem projektu jest zapoznanie społeczności uczniowskiej z postacią generała Władysława Andersa i podkreślenie wielowymiarowości sylwetki czytaj dalej >>

Bicie rekordu czytania

Wg raportu o stanie czytelnictwa opublikowanego przez Bibliotekę Narodową 63% Polaków nie przeczytało w 2015 czytaj dalej >>

 

Współpraca z innymi bibliotekami

 

197936_208467589164539_4024741_nstrona www

logotyp-brstrona www

 
Aktualności ze strony Publicznej Biblioteki Pedagogicznej

Nowości – styczeń

 

Uwaga, Konkurs!

 

Dział Gromadzenia proponuje

 

Nowości listopad


Nowości – czerwiec

Karolak, Wiesław Książka artystyczna w arteterapii / Wiesław Karolak. – Warszawa : Difin, 2016. – czytaj dalej >>

zobacz wszystkie

 
Skip to content

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com